|

Valentýn

Datum narození: 5. 5. 2023
Jméno: Aguamenti Heart Boyard

Ahoj Valdo! Mockrát děkujeme, že jste přijali naše pozvání k rozhovoru u nás v magazínu 🙂
Začneme takovou trošku jednodušší otázkou. Jak se dneska máte?

Máme se suprově, my to ani jinak neumíme 😀

Povíš nám, jak dlouho na tebe pánička čekala? A z jaké chovatelské stanice si tě brala?
Čekala na mě vlastně skoro 4 roky. Pánička totiž chtěla druhého buldočka už v době, kdy Růže byl 1 rok, ale s přibývajícími zdravotními problémy se to muselo oddalovat, a hlavně měla pánička vyšší a vyšší nároky, takže se jí dost zužoval výběr, odkud by si pejska mohla vzít.
Nakonec našla v roce 2022 přesně to co chtěla. Tedy chovatelskou stanici HEART BOYARD. Oba rodiče měli genetické testy, rentgeny celého těla včetně páteře, vyšetřené srdce a budoucí maminka i BOAS podle českých podmínek.
Nebylo tedy na co čekat a udělala si hned rezervaci, i když byla v plánu štěňátka až na druhou polovinu roku 2023.Chtěla mít prostě jistotu, že jí nikdo štěňátko nevyfoukne, protože už se na štěňátka hodně lidí z tohoto spojení ptalo.

Co jí vedlo k tomu pořídit druhého pejska?
Pánička chtěla pro Růžu parťáka, aby si měla s kým hrát a nebylo jí doma smutno, když je občas doma třeba sama.
Hlavně chtěla pejska, se kterým by se mohla věnovat výstavám a různým aktivitám, protože to s Růženkou není úplně možné ze zdravotních důvodů.

Jakou máš povahu? Jaké maté rozdíly v povaze a chovaní s Růženkou?
Těch rozdílů je hodně, Já jsem hodně temperamentní, nebojácný a tvrdohlavý. Všude chci být první a všechno je moje.
Růženka to je zas taková trubka. Hodně submisivní, člověk na ní nesmí ani zvýšit hlas, protože se hned hroutí. Já jsem navíc strašný mazel a jsem fakt hodně kontaktní, kdežto Růža ta o to úplně nestojí. Je to taková kočka, přijde jen když chce ona. Pak je ale pánička úplně rozněžněná a o to víc si mazlení s Růženkou užívá.
Co se aktivity týče, tak já bych pořád běhal a můžu venku být i hodiny. Růženka ta o to moc nestojí, vyčůrá se a už letí k baráku, protože chce hajat na gauči. No a pokud se budeme bavit i o jídle, já bych pořád papal a papal bych všechno. Růženka ta si každý den svoje jídlo prohlíží, jakoby bylo otrávené.

Jaké bylo tvoje seznamování s Růženkou?
Hahaha no, to bylo něco. Růženka byla nadšená, furt mě pozorovala a hopsala kolem mě, ale jak jsem se doma rozkoukal, začal jsem jí dávat dost zabrat, a to už mě doma moc nechtěla. Sedlo si to až v zimě.

Kdo vás sleduje ví, že už si toho zvládl dost vyhrát. Na jakých výstavách už si byl? A z jaké jste měli největší radost?
Ano to je pravda, vyhrál jsem vlastně skoro všude, kam jsem přijel, ale co si budeme, u štěňat a dorostu je to jednodušší a také nejsou rozhodčí tak přísní, protože pořád rosteme a můžeme v roce a půl vypadat úplně jinak. Na výstavách jsem byl několikrát v Česku, Polsku, Bosně a Chorvatsku. Mám jich za sebou už 19.
Nicméně největší radost zatím máme z výstavy v Bosně a Hercegovině z října 2023. Během jednoho víkendu tam proběhlo 5 výstav a já jsem se stal úplným vítězem celého toho víkendu, což je to nejvíc, co mohl pejsek vyhrát. Jedná se o titul Supreme Best in Show Winner.
V podstatě jde o to, že pejsek musí nejdřív vyhrát svoji třídu v plemeni a pohlaví, pak jdou proti sobě pejsek a fena a vybere se ten lepší, který pak půjde soutěžit do závěrečné soutěže, kde jsou vítězové všech plemen. Tato závěrečná soutěž je jak v sobotu, tak v neděli. No a aby pejsek mohl vyhrát tento titul SUPREME, tak buď musí vyhrát oba dva dny v závěrečné soutěži. Nebo stačí aby vyhrál jeden den, druhý den vyhrál jiný pejsek a nakonec se postaví tito vítězové proti sobě a jednoho z nich vyberou jako vítěze úplného. To jsem právě byl já. Dostal jsem za to půlmetrový zlatý pohár

S kým jezdíš na výstavy?
Jezdím jak s páničkou, tak mě i pánička posílá s handlerkou Nikolou Hesovou a jejím týmem PSOVODIČEK. Tetu i ostatní členy týmu mám moc rád a vždy si s nimi výstavní výlety moc užiju.

Čeho by chtěla tvoje pánička aby si do budoucna dosáhl? Máte nějaký svůj cíl, když si tak nadaný?
Naším cílem je titul C.I.B., což je mezinárodní šampión krásy a moc by se nám líbilo i nějaké pěkné umístění na světové výstavě či na Cruftu, pokud bychom se dokázali kvalifikovat. Ale to je opravdu už velký cíl, kterého dosáhne jen málokdo.

Víme, že tvoje pánička od začátku dost dbala na tvé zdraví. Jaké testy už máš za sebou? Jaké tě ještě čekají?
Pánička mi už v necelých 4 měsících nechala udělat kompletní genetické testy: Multifokální retinopatie, degenerativní myelopatie, Lafora epilepsie, Hereditární katarakta, cystinurie, štítná žláza, maligní hypertemie, chondrodysplázie, barvy – vše s negativním výsledkem (v překladu netrpím žádnou genetickou vadou a ani nejsem přenašečem těchto vad).
No a co mě teprve čeká, tak pánička už mě objednala na kompletní rentgeny celého těla, vyšetření patel, vyšetření očí, zda netrpím nějakou oční vadou a na vyšetření srdce.
Pak mě ještě čeká nový test BOAS podle podmínek Cambridge, ale vzhledem k tomu, že je tento test u nás teprve v začátcích a termín na testování tu byl zatím jen dvakrát, tak nevíme ještě jak a kdy bude možné dál test podstoupit. Moje maminka ho podstoupila v Brně 26.1. a je to první fena buldočka s výsledkem 0, což je ten nejlepší výsledek, co může pes dostat.

A teď nám na sebe práskni něco… Máš vůbec nějakou špatnou vlastnost?
Podle páničky ano. Jsem prý mega úchyl a chtěl bych už nahánět psí holky. A úplně nejvíc mě lákají ty mopsí.

Chodíš na cvičák nebo to zvládá pánička sama?
Ze začátku jsme na cvičák chodili, ale myslím si, že pánička to zvládá dobře. Venku poslouchám, nic neničím, povely a triky taky nějaký umím, a to páničce stačí.
Cvičenou opici ze mě mít prý nepotřebuje, důležitý je, aby mě mohla všude brát a nemusela se stydět, že jsem nevychovaný.

A jako poslední, co byste chtěli vzkázat lidem, kteří zvažují pořízení buldočka?
Vybírejte pečlivě a nespěchejte. Buldoček je úžasné plemeno. Má skvělou povahu vhodnou i k dětem, je to aktivní pes, který rozhodně není jen na gauč. Hlavně je s ním neskutečná sranda. Vždy je také velmi důležité vybrat i dobrého chovatele, což platí obecně u všech plemen, který to dělá srdcem a je v jeho zájmu odchovávat krásná, socializovaná, povahově vyrovnaná, a hlavně zdravá štěňátka.
Samozřejmě zdraví Vám nikdo nemůže zaručit u žádného živého tvora, ale vždy je lepší si vzít pejska ze stanice, kde jsou rodiče nadstandardně testovaní, abyste věděli, že jste pro výběr a předpoklad zdraví vašeho pejska udělali maximum.
Určitě také nedoporučuji sahat po levnější variantě pejska bez PP, protože je to opravdu riziko, byť Vám lidé budou tvrdit, že jejich pejsci jsou zdraví. Bohužel většina vad se dá zjistit pouze rentgenem nebo krevními testy ve specializované laboratoři, a to lidé u pejsků bez PP nepodstupují. Takže to, že je pejsek údajně zdravý, je neověřená informace.
Naše Růženka je toho důkazem. Má problémy s kyčlemi, páteří i s koleny, kožní problémy, žaludeční potíže, alergie a když jsem jí nechala udělat pro svůj pocit genetické testy jako Valdovi, vyšla jí většina testů s výsledkem přenašeče.

Mockrát děkujeme za super rozhovor s velmi nadaným štěnátkem ♥ A jak už nám řekl, má i sestřičku Růženku, která toho má už spoustu za sebou. Určitě se můžete těšit i na rozhovor s Růženkou.

Podobné příspěvky