|

Oggy – první rozhovor s buldočkem

OGGY – buldočí kluk

Oficiální jméno: Fabien Dívčí plamen

Datum narození: 3. ledna 2022

Ahoj Oggy, odkud jsi?
Narodil jsem se v Opavě v chovné stanici Dívčí plamen v lednu 2022 a na konci února si mně odvezli do Šternberka, kde se mi zatím moc líbí.

A jaké to je ve Šternberku?
Jo, je to tady moc super. Máme kolem města plno lesů a zajímavých míst na procházky. Akorát tu nevidím moc buldočků. Vždy nějaké zahlédnu jen z auta, když jedeme na výlet. Měli jsme tu pár vycházek, tak jsem nějaké buldočky potkal a byli moc fajn.


Máš raději obojek nebo postroj?
No když jsem byl štěně, tak jsem měl obojek a pak jak jsem vyrostl a začal tahat, tak je prý pro mně lepší postroj. Jinak mám jak obojky, tak postroje a střídáme to podle situace a místa kam jdeme. Obojek byl prý lepší, když jsem rostl, aby mi narostla široká ramena a postroj zase, když jsem začal tahat, aby mi to lépe chránilo páteř a krk. Chytrý z toho ale nejsem a nejradši běhám bez ničeho, někde na zahradě na volno.

Na co jsou ty povely, jako je SEDNI, LEHNI, ZŮSTAŇ, K NOZE, když se mi zrovna nechce?

Máš nějaké oblíbené hračky?
Jooo, tak těch je. Úplně nejlepší jsou pískací. Mám jednu slepičku doma i na zahradě a ta je super. Pak miluju tenisáky a dokonce jsem se naučil základy fotbalu. Naučil jsem se to tak, že jeden mám v puse a další už se mi tam nevleze, tak si s ním hraju a přihrávám čumákem nebo tlapkama. No někdy se u toho motám, ale zase někdy se mi podaří přihrávky jak v první lize.
Pak mám plno jiných hraček, z textilu, gumových, ale rodiče pochopili, že nemůžu mít nic, co má třeba ploutve, tenké nohy, nebo ocas a uši, protože se na to vždycky zaměřím a za pár minut to zničím. Proto mi kupují oválné hračky, míčky, podlouhlé, ale všechno bez dalších vychytávek. Čím jednodušší, tím to déle vydrží a já to nezničím.
Taky mám ještě na okousávání klacíky s kávového a olivového dřeva, ty jsou super a od té doby co je mám, tak nehryžu nábytek. Prý se to nemá, ale mně to bavilo, když mi rostly zuby.

Kam nejraději chodíš na výlety?
Všude, kde to nějak zajímavě voní. To je jasný, abych mohl co nejvíc čmuchat. To je moje asi nejoblíbenější činnost. A když někam jdeme, tak mám rád vodu. Hlavně řeky, ve kterých voda pěkně hučí přes velké balvany. Ale do vody nevlezu. Rád se na ni dívám, ale nelezu ani do čisté vody. To moc nemám rád, takže když dojde na koupání, třeba v zimě, když jsem od bahna, tak to je teda neštěstí. To nesnáším. Ale vydržím to. Musím, protože spím v posteli.
Další, co mám moc rád, jsou skály, vyhlídky, skalní města a všude, kde se jde do kopce. Asi jsem se měl narodit jako kamzík.

Všechno kolem sebe pozorujte a čmuchejte. Jsme tu jen jednou, tak si to pořádně užívejte.

Co přes den jíš a kolik toho sníš?
Ráno dostanu po vyvenčení největší dávku jídla. Dostanu dva druhy granulí. Značku Carnilove lososové pro dospělé a k tomu granule Ontario jehněčí. Mám to půl na půl a celkem asi 120-130g. Do toho dostanu ještě kousek lososového oleje na srst a někdy taky, aby mi to ještě víc šmakovalo, tak dvě lžičky masíčka z konzervy od firmy Falco.
Konzervu taky dostanu někdy jen tak přes den, krůtí, hovězí a lososovou. Je to moc fajn a většinou ji dostanu, když máme aktivnější den.
Ta konzerva vydrží týden v lednici, proto ji pak mám ráno ještě do granulí, podle toho, jaká je to konzerva.
Na večeři dostávám zase jiné granule. Jsou to Elbeville s kapřího masa. A to je teda mňamka na to se těším celý den. Dostávám na večeři menší porci kolem 50-60g.
Celkem mám tedy přes den 180-200g granulí a podle toho, jestli dostanu ještě masíčko, tak těch granulí mám pak míň. Máme to už vychytané, chutná mi to a venčení zvládám ráno kolem 7 hodiny a večer kolem 20 hodiny.
Přes den pak dostávám i nějaké pamlsky. Když se učím pomalu a nebo mi to nejde, tak dostanu více pamlsků a to je super.
Nejraději mám různá sušená masíčka do gumového míčku, ze kterého si je pak pomalu vybírám. No někdy mi to jde fakt rychle a jsem zase připraven škemrat o další várku. Jindy to jde ale pomalu a vydržím u míčku s masíčky třeba i 10-15 minut.
Do míčku dostávám sušená masíčka, hlavně hovězí a jehněčí proužky, ale také králičí a krůtí a pak mi moc chutnají kostičky z tresky. Jsou tak akorát velké a vejdou se do míčku.
Pak mám ještě speciální pamlsky od značky Carnilove a to jsou moc dobrý mlsky ve tvaru kostičky nebo rybky. Jsou to Crunchy Snack s příchutí divočáka a Šípek, Jehněčí s brusinkami, losos s borůvkami a makrely s malinami. Jsou tak akorát velké a křupavé a já je umím pěkně rozkousat. Na to mrkněte, je to fakt super pamlsek. Musel jsem se je ale naučit rozkousat a ne spolknout.
Joo a když jsem moc hodnej a vytrvalej, tak sem tam dostanu i kousek zrmzliny. To je ale opravdu jen kousek a spíš jen dostanu trošku nanuku na dřívku na olíznutí.
Jídlo od stolu nedostávám. Vždycky jen čuchám, čumím, co to mají na stole a natáhnu se tam. Nechají mně a když se podívám a čuchnu si, tak mně to stačí a jdu si po svých.

Máš nějaké oblíbené místo?
Doma je to můj pelíšek a pak taky lidská postel, kde spím od štěněte a dopracoval jsem to k naprosté dokonalosti. Postel je velká pro dva lidi, ale když jsem tam já, tak spí každý na krajíčku a já mám pro sebe celou velkou postel, protože je umím perfektně celou noc vytlačovat. Však mají u postele stolky, tak asi chtějí spát přece na kraji. To je jasný.
Na zahradě mám plno oblíbených míst a venku jsou to velké trsy trav, které moc rád značkuji. A na výletech jsou to skály, vyhlídky, řeky, kameny a moc rád jezdím autem.
Jízdu autem si moc užívám. Když jedeme rychle, tak pěkně sedím v sedačce, ale když jsme ve městě a jedeme pomalu, tak stíhám čučet po okolí a po psech, kteří jdou po ulici. Všecko mně zajímá.

Přes den mám další pamlsky… Prozradím vám tajemství – čím hůř mi to jde, tím mám víc pamlsků, tak se učte pomalu.

Jak to máš s ničením věcí?
Co jsi už všechno zničil a co byl největší průšvih? Tak to je dobrá otázka. Já samozřejmě nic neničím, jen to upravuji tak, aby to lépe vypadalo. A co má dělat buldoček, když se některé věci tak dobře okusují?
Jako malej, jsem asi do půl roku chtěl všechno ochutnávat a okusoval, ale vždycky mně řekli, že to nesmím a hlavně se rychle naučili mi za to dávat něco jiného. Když jsem to neokusoval, tak jsem dostal pamlsek a nebo mi dali nějakou jinou náhradu. Sice nevím, proč, ale fungovalo to. Takže jsem přestal ohryzávat stůl a dřevěné věci.
Pelech, polštáře, a cokoliv ze dřeva jsem tedy přestal ničit dřív, než bych přišel na to, že to je fajn zábava a místo toho mám plno hraček. Musí mi je ale střídat, takže mám vždy asi 6-7 hraček doma a zbytek je někde schovanej, nebo se vypere. A jednou za čas mi je vymění a já mám tak pocit, že mi pořád kupují nové hračky. No samozřejmě to vím, ale dělám jim radost, to je jasný.
Největší průšvih bylo asi to, když jsem chtěl předělat jednu knížku. Tak přežila to, ale dostala zabrat. Od té doby, co mi dávají na kousání papírové krabice, tak jsem si žádné knížky už ani nevšimnul.

A jak to máš s hlídáním, nebo vydržíš sám doma? A jak dlouho?
No popravdě jsem od malička velkej závislák, takže jako vydržím doma tak hodinku až dvě, ale někdy jsem v klidu a někdy zase jen jak se zavřou dveře, tak štěkám a vyju. Koupili mi ale domů kamerku, a tak mně trénují a hlídají mně a taky mi mohou přes tu kamerku něco říct a já jsem pak potichu. No moc mně to nebaví, radši jsem s lidma, ale na samotu občas když jdou do obchodu si zvykám.

Děkujeme Oggymu – prvnímu buldočkovi, se kterým jsme mohli udělat do našeho magazínu rozhovor a obracíme se na vás a hlavně na vaše buldočky a buldočice, které můžeme také vyzpovídat a uveřejnit pár fotek.

Chcete-li nám také poskytnout rozhovor, napište nám na email redakce@buldocek.net
Z redakce se vám ozveme a pošleme otázky, poprosíme o fotky a pak rozhovor uveřejníme v magazínu. Určitě se tak dozvíme další zajímavosti ze životů našich buldočků.


Podobné příspěvky