|

Holašovické Stonehenge

Lokalita: Jihočeský kraj, okres České Budějovice

  Toto super místo jsme objevili ne na cestě po Anglii, ale na dovolené na Šumavě. Normálně jsme v mapě hledali, kam se podívat, někde kousek mimo Šumavu a najednou jsme uviděli Holašovické Stonehenge. Jako fakt Stonehenge a u nás?
No napřed jsme si mysleli, že to bude pár nějakých kamínků nebo větších kamenů v nějakém malém kruhu. Ale POZOR! On ten Holašovické Stonehenge je fakt obří. Sice jsme neviděli ten pravý Stonehenge, ale tento má v průměru více jak 30 metrů. A vypadá opravdu impozantně.

Obec Holašovice najdete mezi Českými Budějovicemi a Prachaticemi nad CHKO Blanský les.

Samotná obec Holašovice má další turistickou zajímavost, protože její vesnická rezervace je zapsaná na seznamu dědictví UNESCO od roku 1998. Jedná se o téměř kompletně dochovaný soubor středověkých domků a sýpek. Usedlosti jsou postaveny kolem návsi ve tvaru obdélníku. Ve středu návsi najdete i malý rybník a je to opravdu velmi krásné místo. Fotky najdete hned po tomto příspěvku, tak se na ně mrkněte.

Teď ale zpátky ke Stonehenge. Areál najdete na mapách. Pokud jedete ze severní strany, tak projedete náves a zahnete doleva. Pokud jedete z jižní strany, tak zahnete před návsí za hasičárnou doprava. Navedou vás také dřevěné směrovky.
Kamenný kruh postavil v roce 2008 místní občan a skládá se s 25 kamenů. Jeden z nich je umístěn ve středu. Stavba by měla mít léčivou, duchovní funkci a také eliminaci patogenních zón.

V areálu najdete také další stavby z kamene a hlavně krásně vyřezávané sochy a další prvky nejen pro děti. Nám se nejvíce líbila trojice Thór, Odin a Freya s vyřezávanými zvířaty a také buldočka zaujaly při vstupu dřevěné pohádkové postavičky.
Zasekl se nám také při pohledu na funkční vodní mlýn s postavičkami, jako betlém.

V celém areálu můžete být se psem na vodítku. Nesmí se koupat v jezírku a opravdu si to užijete.

Prohlídka celého areálu je tak na hodinku, ale záleží na vás, jak dlouho se zdržíte.
Z areálu je daleký výhled, ale poznali jsme akorát v dálce elektrárnu Temelín. Ta je nepřehlédnutelná. Je ale dost daleko a příroda kolem je opravdu pěkná.


Podobné příspěvky